Сенько М.М.
Кримінальне право Республіки Польща має багату й давню історію. З-поміж його представників знаходимо імена всесвітньо відомих учених, які мали значний вплив на розвиток європейської та світової науки. Яскравий приклад - видатний польський криміналіст проф. Юліуш Макаревич (1872-1955), життєвий шлях якого тісно пов'язаний з Україною. Він народився м. Самборі, що на Львівщині. Навчався в Яґелонському університеті в м. Кракові (1889-1894), з 1907 р. викладав в Університеті Яна Казімєжа у Львові (після 1939 р. - Львівський державний університет імені Івана Франка), де й залишився працювати аж до 1954 p., незважаючи на зміни кордонів Польщі.
Важко переоцінити внесок Ю. Макаревича в науку кримінального права. Серед його заслуг — запровадження принципів суб'єктивізму, індивідуалізації покарання, врахування суспільної небезпечності діяння як ознаки злочину, новаторський підхід до підбурювання й пособництва. Заслугою Ю. Макаревича є також розвиток учення про підстави кримінальної відповідальності. Він вважав, що підставами кримінальної відповідальності є вина особи й водночас суспільна небезпечність її діяння. Концепції Ю. Макаревича в міжвоєнний період знайшли своє відображення в Кримінальних кодексах Данії, Швейцарії, Італії.
Ю. Макаревич є батьком Кримінального кодексу Польщі 1932 p., який цілком справедливо вважається найпрогресивнішим європейським кримінальним законом того часу і діяв у Польщі, незважаючи на зміну політичних орієнтирів після II Світової війни, аж до 1969 року. Кодекс ґрунтувався на положеннях класичної й соціологічної шкіл кримінального права. До його основних принципів слід віднести принцип рівності усіх перед законом, гуманізму, індивідуалізації кримінальної відповідальності та покарання тощо. Як наслідок впливу соціологічної школи, Кримінальний кодекс 1932 р. вперше у Польщі запроваджував інститут заходів безпеки.
Цей кодекс дістав високу оцінку в науковому середовищі тогочасної Європи, що свідчило про зрілість польської кримінально-правової думки. Він був першим, сучасним кодифікаційним актом міжвоєнної Європи.
Славні традиції науки кримінального права знаходять своє продовження, зокрема, в дослідженнях наукових працівників кафедри кримінально-порівняльного права Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні. Ця кафедра існує з 1997 р. її першим керівником був професор, доктор габілітований Анджей Вонсек. Сьогодні цю кафедру очолює професор, доктор габілітований Марек Мозгава. Крім нього, на кафедрі працюють доктор Магдалена Будин-Кулік, доктор Патриція Козловська-Каліш, доктор Марек Кулік. Діапазон їхніх досліджень є досить широким: це й аналіз чинного кримінального законодавства Республіки Польща на фоні регулювання правових систем іноземних держав та кримінального міжнародного права, відповідальність за іноземним кримінальним законодавством, давність притягнення до кримінальної відповідальності, кримінальна відповідальність за знищення- майна, вбивство, дачу завідомо неправдивих показів, злочини проти сім'ї.
В особистому доробку професора М. Мозгави більш як 80 наукових праць. Серед його наукових інтересів проблеми кримінально-правової охорони тварин, незаконного позбавлення волі, кримінальної відповідальності за злочини проти життя та здоров'я, аспекти кримінально-правової боротьби з незаконною конкуренцією, охорони товарного
знака, а також окремі проблеми кримінально-виконавчого права та кримінології. Професор Марек Мозгава також бере участь у розробці проектів польського законодавства у сфері кримінального права. Він, зокрема, працює в Інституті справедливості при Міністерстві юстиції Республіки Польща, є членом кодифікаційної комісії, яка готує зміни до чинного Кримінального кодексу РП.
Кафедра ефективно працює не лише в напрямку проведення наукових досліджень, а й забезпечення навчального процесу. Результатом такої праці став, зокрема, підручник із Загальної частини кримінального права Республіки Польща, підготовлений науковими працівниками кафедри під редакцією професора М. Мозгави (2006 р.)1.
В цьому підручнику викладені всі теми із Загальної частини кримінального права, які входять у програму вивчення цього курсу. Підручник складається з 4 частин. В першій частині - «Вступні відомості» - розкрите й охарактеризоване поняття кримінального права, його принципи, взаємозв'язок науки кримінального права з суміжними юридичними науками, основні етапи історичного розвитку кримінального права. В другій частині «Закон про кримінальну відповідальність» розглядаються джерела кримінального права, будова кримінально-правової норми, дія кримінального закону в часі, просторі, по колу осіб. Частина третя має назву «Наука про злочин». У ній розкриваються поняття й класифікація злочину, розглядаються елементи складу злочину, обставини, що виключають злочинність діяння, форми вчинення злочину та множинність злочинів. В останній, четвертій частині - «Наука про покарання і інші кримінально-правові заходи» - розглядаються поняття й система покарань, кримінально-правових заходів, принципи їх призначення, поняття, види й порядок застосування пробаційних заходів і заходів безпеки, поняття та порядок зняття і погашення судимості.
Цей підручник характерний тим, що викладені в ньому теоретичні положення враховують багату судову практику Верховного Суду Республіки Польща, апеляційних та місцевих судів, яка широко використовується авторами при викладенні матеріалу. Підручник написаний зрозумілою для студента мовою. Допомогти в засвоєнні матеріалу можуть також численні таблиці та схеми, без яких не обходиться розгляд жодної теми, а також статистичні дані щодо стану злочинності в Республіці Польща та в інших державах. Список рекомендованих джерел наприкінці кожного розділу, а також посилання, зроблені авторами, мають допомогти студентові при засвоєнні матеріалу та підготовці до практичних занять.
Доброю традицією на кафедрі стало також науково-практичне коментування кримінального законодавства. Так, у 2007 р. за редакцією професора М. Мозгави вийшло 2-ге видання Практичного коментаря до Кримінального кодексу Республіки Польща2, підготовлене науковими працівниками кафедри.
Коментар містить досить детальний аналіз положень чинного кримінального закону. В ньому враховано погляди різних науковців. Разом із тим, як можна зробити висновок з аналізу його змісту, автори не ставили собі за мету вирішення теоретичних дискусій. Коментар до закону — не місце для цього. Вони показали існування цих дискусій і визначили їхній зміст. Взагалі, стиль і мова коментаря розраховані не лише на правника, а й на пересічного громадянина. Це сприяє правильному розумінню й застосуванню положень закону. В ньому враховано судову практику, наводяться рішення з конкретних справ Верховного Суду Республіки Польща та апеляційних судів. При цьому, особлива увага приділена найновішим рішенням. Крім того, наведено рішення, які були винесені під час дії попереднього Кримінального кодексу РП 1969 р. і не втратили своєї актуальності.
На початку кожного розділу автори наводять список рекомендованих джерел. При цьому представлена не вся бібліографія з відповідної проблематики, оскільки об'єми коментаря не дозволили б цього зробити, та й його призначення є дещо іншим. В списку джерел подані лише ті позиції, на які автори посилаються під час коментування положень відповідного розділу, а також які мають найвагоміше значення для з'ясування їхнього змісту.
Незважаючи на те, що коментар - колективна праця науковців, кожен із яких викладає свої погляди, авторам вдалося зберегти послідовність у тлумаченні кримінального
закону. Завдяки цьому коментар сприймається як одне ціле, як єдина праця. Велика заслуга в цьому і його редактора - професора М. Мозгави, який зумів об'єднати творчий колектив і правильно організувати його роботу.
Коментар може бути корисним для широкого кола осіб - науковців, практичних працівників, студентів, докторантів тощо.
В цілому, кафедра кримінально-порівняльного права Університету імені Марії Кюрі-Склодовської провела велику роботу. Можна сказати, що на основі цієї кафедри вже сформована досить оригінальна школа кримінального права, представники якої відомі не лише в Польщі, а й за її межами. Вважаємо, що це може бути прикладом для наслідування й в українських університетах. На завершення хотілося б побажати науковому колективу кафедри творчих успіхів, наснаги, нових цікавих та оригінальних ідей і подальшого наукового розвитку.
1. Prawo karne materialne. Część ogólna (praca zbiorowa). Pod red. prof., dr hab. M. Mozgawy, Kraków: Kantor wydawniczy Zakamycze, Wolters Kluwer Polska, 2006. – 468 s.
2. Kodeks karny. Praktyczny komętarz (praca zbiorowa). Pod red. prof., dr hab. M. Mozgawy, Warszawa: Wolters Kluwer Polska, 2007. – 724 s.
Опубліковано: Сенько М.М. Розвиток сучасної науки кримінального права в республіці Польща // Часопис Київського університету права: Український науково-теоретичний часопис. – Київ: Київський університет права. - № 1. – 2008. – С. 194-196.